Badania płodności mężczyzn

Badania na płodność mężczyzny wykonywane w naszym Laboratorium Badań Genetycznych to nowoczesne narzędzia diagnostyczne, pozwalające na zidentyfikowanie wielu problemów u par, u których planowanie powiększenia rodziny nie przebiega tak, jak powinno. Problem z niepłodnością może dotknąć obie płci, dlatego badanie płodności u mężczyzn jest jak najbardziej zalecane. Co powinno być wskazaniem do przeprowadzenia nowoczesnego badania diagnostycznego?

Badania płodności u mężczyzn, takie jak AZF czy CFTR należy wykonać szczególnie wtedy, gdy w badaniu ogólnym nasienia zostało stwierdzone obniżenie ilości plemników. Gdy wartość ta spada do <15 mln/ml, warto wykorzystać możliwości, jakie dają nowoczesne badania płodności u mężczyzn. Stosowanie tego typu metod diagnostycznych pozwala dokładnie rozpoznać problem, tym samym dając podłoże do opracowania rozwiązań mogących przynieść oczekiwane rezultaty.

Laboratorium Badań Genetycznych – badania na płodność mężczyzny

Jeszcze do niedawna popularnie krążącym mitem było przeświadczenie o tym, że jedynie problem niepłodności kobiet można diagnozować z wykorzystaniem nowoczesnych badań genetycznych. Jednak ten prężnie rozwijający się dział medycyny udowadnia zupełnie coś innego, czego najlepszym potwierdzeniem jest pakiet badań płodności u mężczyzn dostępny w naszym Laboratorium Badań Genetycznych. Z ich wykorzystaniem możliwe jest zidentyfikowanie wielu problemów związanych z występowaniem niepłodności.

AZF i CFTR – badania na płodność mężczyzny

Pacjenci, u których w badaniu ogólnym stwierdzono ilość plemników znacznie odbiegającą od przyjętej dla mężczyzny normy, możliwe jest wykorzystanie dodatkowych badań diagnostycznych, które pozwolą przeprowadzić cały proces dalej. Do najpopularniejszych badań na płodność mężczyzny należą badania AZF oraz CFTR. Mimo że przyjęte nazwy mogą nie za wiele zdradzać samym pacjentom, to ich działanie jest wyjątkowo skuteczne, przez co specjaliści często wykorzystują możliwość ich wykonania.

Badanie płodności u mężczyzn typu AZF pozwala na zdiagnozowanie występowania mikrodelecji w obszarze AZF, które mogą być bezpośrednią przyczyną obniżonych parametrów nasienia. Natomiast badanie na płodność mężczyzny CFTR wskazane jest przy wystąpieniu zbyt małej liczby plemników w nasieniu. Przyczyną takiego stanu może być gen nosicielstwa mukowiscydozy. Celem badania jest więc głównie rozpoznanie, czy to właśnie nosicielstwo choroby odpowiada za zmniejszoną liczbę plemników. Pozwala to wykluczyć ewentualny problem niepłodności, tym samym nakierowując dalszą diagnostykę na właściwe tory.

Badanie płodności u mężczyzn – przebieg badania

Planowanie powiększenia rodziny wiąże się z koniecznością wdrożenia określonych działań, szczególnie jeśli występują pewne problemy z zajściem w ciążę. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki w celu rozpoznania problemu. Warto pamiętać, że schorzenia mogą występować nie tylko po stronie kobiet planujących zajście w ciążę, ale także ich partnerów. Niepłodność męska występuje równie często, jak niepłodność u kobiet. W przypadku wystąpienia problemów z zajściem w ciążę należy rozszerzyć diagnostykę na obydwu partnerów, aby możliwe było wdrożenie odpowiedniego planu leczenia.

Badania na płodność mężczyzny wykonywane w naszym laboratorium pozwalają wykryć wiele najczęściej występujących problemów. Nowoczesne badania molekularne nie są dodatkowym obciążeniem dla poddających się im pacjentów. Materiał do badania najczęściej pobiera się z bezpośrednio z krwi obwodowej. W trakcie badania płodności u mężczyzn stosuje się także metodę wymazu z policzka, co jest jeszcze wygodniejszym sposobem dla samych pacjentów. Prowadzenie profesjonalnej diagnostyki medycznej nie musi być więc jedynie nieprzyjemnym doświadczeniem. Wręcz przeciwnie – odpowiednio przeprowadzone badanie, nad którym czuwa zespół specjalistów, może być pierwszym krokiem do rozpoznania problemu, a w efekcie – do jego skutecznego leczenia.

Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: +48 81 476 1845

Napisz: biuro@lbg.com.pl

Wyślij formularz kontaktowy